Pamiętamy o Zmarłych - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Pamiętamy o Zmarłych

W dniu 28 października (piątek) reprezentanci naszej społeczności szkolnej z kl. 1A pod opieką wychowawczyni – p. Anety Tyras oraz katechety – p. Artura Skindera, nawiedzili cmentarze w Żarkach i w Myszkowie. Wspólnie pochylili się nad mogiłami dyrektorów, nauczycieli, pracowników, a także uczniów naszej szkoły, oddając im należną cześć i pamięć. Ofiarowali im również swoją gorliwą modlitwę, aby Pan Bóg w niebie był dla nich wieczną nagrodą za wszelakie dobro, które świadczyli innym za życia. W podobny sposób, uczczeni zostali wszyscy żołnierze, którzy przelali swoją krew w różnych walkach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Wspomniano także poległych w wojnie prowadzonej dzisiaj na Ukrainie. Ci ludzie walczyli przecież pośrednio w obronie Polski.

Niektóre groby zostały przez młodzież wyczyszczone i uporządkowane. Na wszystkich zapalono znicze, a na mogiłach dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły spoczęły także wiązanki żywych kwiatów. Przy każdym grobie uczniowie wysłuchali krótkich wspomnień, a niekiedy śmiesznych anegdot o „tych, co służyli szkole za życia”.

Kilkugodzinna akcja poświęcona zmarłym, ważnym dla nas ludziom pokazała, że pamięć o nich musi być wiecznie żywa, a ich zasługi – doceniane. Być może, gdy spotkamy się z nimi kiedyś w niebie, oni sami dopowiedzą nam to, czego dziś o nich nie wiemy.

Milena Morawiec