"Niedziela Papieska" - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

„Niedziela Papieska”

Hasło tegorocznego „Dnia Papieskiego” (w oryginale: „Veritatis splendor”) jest tytułem jednej z encyklik napisanych przez Jana Pawła II. „Celem tego dokumentu jest przypomnienie fundamentów moralności chrześcijańskiej. Pomimo prób jej zniekształcania lub podważania jest ona nadal dobrą propozycją, która może uczynić życie człowieka szczęśliwym” – napisali biskupi polscy przygotowując wiernych do obchodów tego Dnia.

W tym roku „Niedziela Papieska” przypadła dokładnie 16 października tj. w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Istotą tego dnia jest nie tylko przypomnienie sobie Osoby i nauczania Św. Jana Pawła II, ale także próba wdrażania w nasze chrześcijańskie życie wszystkich wartości i ideałów przekazanych nam przez Niego.

„Dzień Papieski” wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce papieża do Ojczyzny. Fundacja ta prowadzi program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Obchodom „Niedzieli Papieskiej” towarzyszy więc coroczna, kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych osób z małych miejscowości.

Podobnie jak w roku ubiegłym, 4 pary dziewcząt naszej szkoły (z klas: 1B i 2 ABP) włączyły się aktywnie w prowadzenie zbiórki pieniędzy do puszek. Kwestowanie odbywało się po Mszach świętych odprawianych 16. października, zarówno pod kościołem parafialnym w Żarkach jak i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.