Wiwat Maj, 3 Maj ! - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Wiwat Maj, 3 Maj !

W 232. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Poczet Sztandarowy naszej Szkoły wraz z delegacją składającą kwiaty, reprezentował Szkołę podczas Uroczystości powiatowych. O godz. 10.00 w kościele Narodzenia NMP w Myszkowie-Mijaczowie odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny. Po zakończeniu Eucharystii, wszyscy jej uczestnicy przeszli pod Pomnik „Ofiar Katynia”, pod którym oddano hołd Pomordowanym. Następnie, w towarzystwie orkiestry dętej, uczestnicy Uroczystości w świątecznym pochodzie przemaszerowali pod Pomnik „Poległych za Ziemię Myszkowską”. Tam właśnie, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono wiązanki kwiatów, również w imieniu naszej społeczności szkolnej. Zakończeniem oficjalnych obchodów Święta Konstytucji Majowej było wysłuchanie przez zgromadzonych kilku pieśni patriotycznych.
Podobnie, Uroczystość 3 Maja obchodzono w Żarkach. I tutaj bowiem, rozpoczęła się ona od Mszy Św. w kościele parafialnym. Po niej, przy akompaniamencie żareckiej Orkiestry OSP, wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik błogosławionego ks. Ludwika Gietyngiera, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Żarek. W tym również miejscu, wiązanki kwiatów złożyła młodzież ze szkół Gminy Żarki, przedstawiciele lokalnego Samorządu z panem Burmistrzem na czele oraz parafialna Akcja Katolicka. Kolejnym etapem był przemarsz uczestników Uroczystości pod Pomnik Tadeusza Kościuszki, pod którym kwiaty złożyła delegacja młodzieży z naszej Szkoły. Ostatnim Pomnikiem, przy którym zatrzymali się świętujący był „Św. Florian”. U stóp Patrona Strażaków wiązanki kwiatów złożyły wszystkie jednostki OSP z Miasta i Gminy Żarki.

Milena Morawiec