„Litwo, Ojczyzno moja !” - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

„Litwo, Ojczyzno moja !”

Tak właśnie Adam Mickiewicz rozpoczyna „Pana Tadeusza”. A my poszliśmy śladami naszego Narodowego Wieszcza.

W dniach: 8-11 kwietnia b.r. przedstawiciele naszej szkoły w osobach P. Dyrektor Danuty Służałek-Jaworskiej i katechety Artura Skindera uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Wilna. Projekt ten adresowany był do nauczycieli regionu śląskiego, organizujących wyjazdy edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Organizatorami wyjazdu na Litwę była zaś Fundacja Dobroczynności i Pomocy oraz Dom Kultury Polskiej w Wilnie przy udziale częstochowskiego Biura Podróży –  Travel Time.  

Ideą pobytu naszej grupy było promowanie programów edukacyjnych, prezentujących ideę polskiego romantyzmu jako punktu krzyżowania się wielu kultur, poglądów i nurtów w sztuce. Celem przyszłościowym projektu jest zaś organizowanie grup szkolnych (i nie tylko) na wyjazd do Wilna.

W ramach 4-dniowego pobytu zwiedziliśmy wraz z Przewodnikiem (p. Grażyną Hajdukiewicz) zarówno Wilno jak i Wileńszczyznę.

W pierwszym dniu przeszliśmy trasę literacko-historyczną, na której poznaliśmy: słynną Ostrą Bramę z przepięknym wizerunkiem Madonny, Celę Konrada z III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, Muzeum naszego Wieszcza Narodowego, Plac Ratuszowy, Uniwersytet Wileński związany z wieloma Polakami, Świątynię Miłosierdzia Bożego czy Katedrę Wileńską.

Wieczorem, w ramach uroczystej kolacji, mieliśmy okazję degustować liczne dania, przekąski i napoje litewskie.

W dniu kolejnym, nawiedziliśmy najsłynniejszy cmentarz wileński na Rossie. To na nim właśnie złożyliśmy wiązankę kwiatów pod kwaterą Marszałka Józefa Piłsudskiego, w której złożone zostało jego serce, u stóp pochowanej tam Matki. Hołd oddaliśmy także Powstańcom Styczniowym oraz obeszliśmy tzw. „górkę literacką”.

Do niekwestionowanych pereł z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, które mogliśmy zobaczyć, należał gotycki kościół Św. Anny oraz barokowy kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Mieliśmy okazję zobaczyć także miejsce uświęcone pobytem Św. Faustyny Kowalskiej – Apostołki Bożego Miłosierdzia. To tam właśnie Jezus Miłosierny polecił jej namalować obraz: „Jezu, ufam Tobie” oraz podał treść „Koronki do Bożego Miłosierdzia”. W miejscu tym znajduje się dziś jedyne na Litwie Hospicjum prowadzone przez polską siostrę: Michaelę Rak.

Na zakończenie dnia, zwiedziliśmy Muzeum kolejnego poety polskiego romantyzmu: Władysława Syrokomli. W jego dworku otrzymaliśmy lekcję kaligrafii, by „posmakować”, jak pisało się dawniej.

W ostatnim dniu pobytu na Litwie pojechaliśmy do miasta Troki. To tutaj odbyliśmy krótki rejs po jeziorze, przy którym zlokalizowany jest piękny zamek oraz posiadłość Tyszkiewiczów. Poznaliśmy także obecną tam kulturę karaimską (wraz z degustacją słynnych „kibinów”), a na koniec nawiedziliśmy bardzo ważne dla Litwinów Sanktuarium Matki Bożej Trockiej. 

Udział w tych wydarzeniach napełnił nas wielką radością, satysfakcją i siłą do tego, aby odkrywać wraz z Młodymi Kresy Wschodnie oraz przekazywać im wiedzę o wspólnej przeszłości Polski i Litwy. 

Jolanta Zamora