Dla Tych, co odeszli… - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Dla Tych, co odeszli…

W dniu 28 października 2021 r. reprezentanci naszej społeczności szkolnej z kl. 4 TI oraz 2 TIR, pod opieką wychowawczyni – p. Anety Tyras oraz katechety – p. Artura Skindera, nawiedzili cmentarze w Żarkach i w Myszkowie. Wszyscy wspólnie pochylili się nad mogiłami dyrektorów, nauczycieli, pracowników, a także uczniów naszej szkoły, oddając im należną cześć i pamięć. Nade wszystko jednak, ofiarowali im gorliwą modlitwę, aby sam Pan Bóg w niebie był dla nich wieczną Nagrodą. W identyczny sposób uczczeni zostali także wszyscy, którzy przelali swoją krew w różnych walkach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny (szczególnie żołnierze Powstania Styczniowego i kampanii wrześniowej z 1939 r.).

Niektóre groby zostały wyczyszczone i uporządkowane. Na wszystkich zapalono znicze, a na mogiłach dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły spoczęły także wiązanki żywych kwiatów. Przy każdym grobie wspominano „Tych, co nam służyli za życia”.

Kilkugodzinna akcja poświęcona zmarłym, ważnym dla nas ludziom, pokazała, że pamięć o nich musi być wiecznie żywa, a ich zasługi – doceniane. Być może, gdy spotkamy się z nimi kiedyś w „domu Ojca”, oni sami dopowiedzą nam o sobie to, czego dziś o nich nie wiemy.

Znicze Pamięci zapalone na wszystkich nawiedzonych mogiłach zostały ufundowane przez klasę 4 TI, 3 ABG oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach.

Dokumentację fotograficzną z przebiegu „spotkania ze Zmarłymi” wykonała Milena Morawiec z kl. 2 TIR.

M89.EU Marcin Rał

Informatyk, programista, administrator systemów informatycznych, nauczyciel przedmiotów informatycznych fb.me/marak89 m89.eu