Site icon Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia.

XXIV „Dzień Papieski” obchodzony był w tym roku 13 października. Poprzedził on 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Istotą tegorocznej „Niedzieli Papieskiej” było przypomnienie nauczania Ojca Świętego na temat sensu i wartości ludzkiej starości oraz cierpienia. W bogatej bibliotece wypowiedzi Jana Pawła II na ten właśnie temat miejsce szczególne zajmuje List Apostolski Salvifici doloris (,,O chrześcijańskim sensie cierpienia”). Papież podkreśla, że starsi, chorzy i cierpiący są „szczególnym skarbem dla Kościoła”, choć dla ludzi młodych, zdrowych i silnych nie zawsze jest to oczywiste.

„Dzień Papieski” wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.  Prowadzi ona program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia. Obchodom „Niedzieli Papieskiej” towarzyszy więc coroczna, publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla nich.

W tym roku, do pomocy w tej zbiórce włączyło się aktywnie 14 naszych uczniów. Kwestowanie odbywało się przed i po Mszach świętych odprawianych 13. października, zarówno w kościele parafialnym w Żarkach jak i w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.